Hakkımızda

Potalardan filelere, sahalardan tribünlere, yaşlısından gencine, emeklisinden emekçisine, amatöründen profesyoneline herkesin yuvası olmuş Kolejliler yetiştirdiği sporcularla, başarıdan başarıya koşan antrenörleriyle ve ismini sayamadığımız sayısız isimle sporun geleceğine ışık tutuyor.

TED ANKARA KOLEJLİLER SPOR KULÜBÜ


Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatlarıyla 31 Ocak 1928 yılında kurulan TED Ankara Koleji’nde yürütülen faaliyetlerinin artması sonucunda 1954 yılında Kolej mezunları tarafından kulübümüz kurulmuştur. TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü’nün ilk tohumlarını Suat Sarıgöllü (Avukat), Şadan Karadeniz (Avukat), Sermet Çağan (Tüccar), Orhan Engin (Gazeteci), Muammer Taylak (Gazeteci) atmış ve yıllar boyu Kolejli sporcuların evi haline gelecek bu kulübü kurmuşlardır.


Mezunları ve okuyan öğrenciler arasında spor sevgisini yaymak, ahlaklı ve mücadele gücü üstün sporcular yetiştirmek amacıyla kurulan spor kulübü bu yıl 67. kuruluş yılını kutlamaktadır.


Kulübümüzde dünden bugüne yönetim kurulu başkanlığı görevini üstlenen isimler ise Suat Sarıgöllü, Özger Aksoy, Mümtaz Tarhan, Berrin Yıldırım, Suat Bolayır, Rıfat Akıncı, Ali Bozer, Fazıl Kıncal, Erdem Tulgar, Mehmet Mağdenli, Armağan Asena, Nail Tokcan, Dizdar Çamlıbel, Aytek Gürkan, Kenan Eser, L. Devrim Üstün, Ersin Eroğlu ve A.Bülent Yıldız, Önder Bülbüloğlu, Erman Ilıcak ve Kerem Mağdenli’dir.


TED Ankara Kolejliler’in kuruluşundan günümüze kadar yapmış olduğu müsabakalarda basketbol öncü branş özelliğini taşımıştır. TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü, önce Ankara ve daha sonra da Türk basketboluna isimleri saymakla bitmeyecek değerler yetiştirmiştir. Yetişen bu değerli sporcular Türk Basketbolu’na milli takım seviyesinde sporcu, antrenör, yönetici ve spor adamı olarak hizmet etmişlerdir. Kolejli olmak bir ayrıcalık kolej ruhunu bir ömür boyu taşımak ise onurdur. Türk sporuna isimleri saymakla bitmeyecek değerler yetiştirmiş, çeşitli branşlarda milli takım seviyesinde sporcu, antrenör, yönetici ve spor adamı olarak hizmet vermiştir. O isimlerden birer örnek; Rüştü Yüce, Erdem Tulgar, Akın Öngör, Birol Öngör, Gürol Öngör, Erdal Poyrazvoğlu, Barış Küce, Seyfi Kuştimur, Tansev Mıhçıoğlu, Erdinç Talu, Murat Didin, Ercüment Sunter, Haydar Kemal Ateş, Aytek Gürkan, Tunç Girgin, Murat Evliyaoğlu, Haluk Yıldırım, Serdar Apaydın, Tolga Tekinalp, Gökhan Üçoklar, Serkan Erdoğan olarak verilebilir.


Eğitimin sadece fen, ilim ve matematikle olmadığını spordan yoksun olan bir gençliğin vatanı daha ileriye taşıyamayacağını kişilerin gelişimindeki en büyük unsurun bedensel gelişimlerle tamamlanacağının farkında olan TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü, kuruluşundan bu yana basketbol, voleybol, masa tenisi, atletizm, yüzme, buz hokeyi, satranç ve hentbolda sayısız başarılara imza attı.

KULÜP SPONSORLARI


A Erkek Basketbol Sponsorları


A Kadın Voleybol Sponsorları


Basketbol Gençler Takımı (Erkek) Sponsorları


expand_less