TED Ailesi

Türk Eğitim Derneği, Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadroların öncülüğünde 31 Ocak 1928 tarihinde kurulmuştur ve 12 Aralık 1939 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamuya Yararlı Dernek statüsü edinmiştir. İlk adı “Türk Maarif Cemiyeti” olan Dernek, 1946 yılından itibaren, "Türk Eğitim Derneği" adı altında çalışmalarını sürdürmektedir.

TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ


Türk Eğitim Derneği, başarılı ancak maddi olanakları sınırlı öğrencilere burslar vermeyi, yurt içinde ve dışında yabancı dilde eğitim veren okul ve yurtlar açmayı, Türk eğitim standartlarını çağdaş seviyeye taşıyacak bilimsel platformlar oluşturmayı, eğitim sisteminin sorunları ve çözümleri konusunda toplumu bilinçlendirmeyi ve Türk eğitim politikasının oluşturulmasına katkıda bulunmayı misyon edinmiş köklü bir sivil toplum örgütüdür. Türk Eğitim Derneği, ülke genelinde 22 okulu, 1 öğrenci yurdu, mezun dernekleri ve okullarının spor kulüpleri ile faaliyet göstermektedir.


TÜRK EĞİTİM DERNEĞİ ÇALIŞMA KANUN VE AMAÇLARI


a) Kimsesizliği ve parasızlığı dolayısıyla okuma imkânı bulamayan ahlaklı, anlayışlı ve çalışkan Türk çocuklarına eğitim olanağı sağlamak,

b) Gerek yurt içinde, gerek yabancı ülkelerde bulunan eğitim merkezlerinde Türk öğrencileri için yurtlar kurmak,

c) Türk çocukları için yurt içinde ve yabancı ülkelerde dil öğretimini öngören okullar ve her çeşit kurslar açmak,

d) Türk çocuklarının ulusal, sosyal, kültürel ve sportif eğitimlerinde daha yüksek nitelikler kazanmalarını sağlamak,

e) Türk çocuklarının boş zamanlarını değerlendirmek,

f) Türk eğitim hayatına ve faaliyetlerine maddi ve bilimsel katkılarda bulunup destek sağlamak,


- Eğitime katkıda bulunmak amacı ile yurtiçinde ve yabancı ülkelerde üniversite ve her türlü öğrenim kurumları açmak.


BURSLAR


Türk Eğitim Derneği’nin temel amacı, Ana Tüzük’ünde "Kimsesizliği ve parasızlığı dolayısıyla okuma imkanı bulamayan ahlaklı, anlayışlı ve çalışkan Türk çocuklarına eğitim olanağı sağlamak" olarak hükme bağlanmıştır. Türk Eğitim Derneği tarafından verilen Burslar: Tam Destek Bursu / Tam Eğitim Bursu / Sporcu Bursu


TED ANKARA KOLEJİ VAKFI OKULLARI


Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu ile birlikte Mustafa Kemal ATATÜRK’ün öncelikli olarak üzerinde durduğu ve gelişmesi için her türlü yatırımı desteklediği alanlardan biri eğitim olmuştur. Bu çerçevede M. K. Atatürk’ün 1925 yılında Mecliste yaptığı ve özel kişi, kuruluşları eğitime katkı yapmaya çağıran konuşması, "Türk Maarif Cemiyeti" ve Atatürk’ün özlemini duyduğu nitelikli Türk okullarının açılması için ilk adım niteliğini taşımıştır. Türk Maarif Cemiyeti, bugünkü ismiyle Türk Eğitim Derneği, M.K Atatürk’ün çağrısı üzerine cumhuriyeti kuran kadroların önderliğinde 31 Ocak 1928 tarihinde kurulmuştur.


İlk Başkanı Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olan Türk Eğitim Derneği (TED), 1929 yılında kabul edilen amblemindeki ayı Türk Bayrağından, eğitim sembolü olan meşalesini derneğin amacından, yıldızları ise ilk yönetim kurulunun beş üyesine duyulan saygı ve sevgiyi ölümsüzleştirmek amacından almıştır.


1930-1931 eğitim ve öğretim yılında Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde açılan anaokulu ile eğitim faaliyetlerine başlamıştır. 1931, 1933 ve 1936 yıllarında ilkokul, ortaokul ve lise kısımları açılmıştır. 1951-1952 öğretim yılında hazırlık sınıfları açılarak İngilizce öğretime başlanmıştır. Okulun, o vakte kadar "Türk Maarif Cemiyeti Yenişehir Lisesi" olan adı "Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji" şeklinde değiştirilmiştir. 1963 yılında yönetimi TED Ankara Koleji Vakfı’na bırakılan okulumuz, günümüze kadar 26 bini aşkın mezun vermiştir.


1937 yılından 2003-2004 öğretim yılı sonuna kadar Ziya Gökalp Caddesi üzerinde bulunan binalarda öğretim yapan kurumumuz, 2000 yılında temeli atılan İncek Kampusü Lise Binasının 2003 yılında hizmete açılmasıyla birlikte Lise Kısmını, 2004-2005 öğretim yılından itibaren de tüm birimlerini yeni kampusüne taşımıştır.


İlk ve orta öğretim düzeyinde dünyanın en büyük kampusü olan TED Ankara Koleji Vakfı Okulları İncek Kampusü 309 bin m2 alan üzerinde toplam 141 bin m2 kapalı alana sahiptir. 6000 kişinin birarada yaşadığı kampus, 21. yüzyıla yakışır bir eğitim ve kültür kompleksidir.


TED Ankara Koleji, 6000 öğrencisi, 700’ü aşkın öğretmen ve çalışanı, yaklaşık 30.000 mezunu ve velileriyle sürekli gelişen bir ailedir. Geleneksel ilk ve ortaöğretim anlayışının her zaman ötesine geçmiş bulunan kurumumuz yeni nesillerin hayal dünyalarını, yaratıcılıklarını ve keşfetme duygularını geliştiren, okul yaşantısını ve öğrenmeyi keyifli hale getiren, çağdaş eğitim mekanlarıyla TED Ankara Koleji’nin eğitim anlayışına hizmet etmektedir.


TED ANKARA KOLEJİ MEZUNLARI DERNEĞİ


TED Ankara Koleji Mezunları Derneği, okulumuz mezunlarını farklı platformlarda buluşturan bir sivil toplum örgütüdür. 11 Ocak 1968 tarihinde kurulan derneğimizin, kuruluşundan bugüne gelen üye sayısı 10500’e ulaşmıştır. Mezun sayımız ise 35.000’in üzerinde olup her sektörde önemli konumlarda yer almaktadırlar.


Bazı günler vardır ki, her karesini gülümseyerek hatırlarız… Yıllar geçtikçe, yaşlarımız ilerledikçe kolej sıralarında geçirdiğimiz günleri anarız özlemle… O günlerden kalan bir dost bile bir ömre bedeldir… Biz TED Ankara Koleji Mezunları Derneği olarak düzenlediğimiz faaliyetler ile ulusal ve uluslar arası ortamlarda mezunlarımızı buluşturur, üyelerimizi birliktelik çatısı altında toplar ve Kolej ruhunu yaşatırız. Sosyal, kültürel, sportif, mesleki ve entelektüel alanlarda okulumuz mezunlarına katma değer yaratıcı etkinliklere imza atarız.


Düzenlediğimiz etkinliklerden bazıları; Gelenekselleşen Kuru Fasulye günü, Mezunlar Balosu, uçurtma şenliği, bulmacalı otomobil yarışması, tenis turnuvası, 10 Kasım Atatürk’ü anma etkinliği, Emekli öğretmenlere saygı günü, sinema ve tiyatro gösterimleri, Mezunlar Orkestrası konserleri, bowling turnuvası, başarılı mezunlarımızın katılımıyla gerçekleştirilen konferanslar ve sempozyumlardır. Aramıza katılmak için geç kalmadınız.

KULÜP SPONSORLARI


A Erkek Basketbol Sponsorları


A Kadın Voleybol Sponsorları


Basketbol Gençler Takımı (Erkek) Sponsorları


expand_less